Ba Sa Ra Okuma Yazma Öğretimi Açıklaması

Ba Sa Ra Okuma Yazma Öğretimi Açıklaması

Sayın öğretmenim “Çalışkan Çocuklar” grubu internet sitemize hoş geldiniz.Mevcut ses temelli okuma yazma öğretimimizde ,tek başına öğretilen sesleri öğrencilerimiz farkedemiyor,pekiştiremiyor,unutuyor ve okusa bile sadece seslere odaklandığı için anlamdırmada zorluk çekiyor.Hal böyle olunca bakıyorsunuz her sınıfta okuma yazmaya geçememiş çocuklarla karşılaşıyoruz.Öğretmen mi öğretemiyor?Öğrenci mi kötü? Sistem mi yanlış?Cevap tabi ki sistem yanlış.Çünkü çocuk için hiçbir anlam ifade etmeyen l,k,n,m seslerini tek başına veriyor daha üçüncü dersten bilmediği bir kuyunun içine çocuğu atıveriyoruz.Al,el,elle,alla,la,le,lale,lal,ala,Ela,Lale…Halbu ki çocuk okula yeni başladığında kalem ne ile başlıyor sorusuna “ka” ile başlıyor cevabını verebilirken biz ona tamamen hayatında kullanmayacağı k sesinin fonetik bilgisini vermeye çalışıyor “Okuduğunu anlama kazanımı “özünden uzaklaşıyoruz.Zaten öğretim işi çocuğun zihninde var olan halkalara yenilerini ekleme işi değil midir? E çocuğun l diye kazandığı halka yokken nasıl kavramasını bekleyebiliriz.Dolayısıyla ön belleği güçlü olan çocukların Ela ve Lale ablalarımızı ezberlediği bir sistem ne kadar elverişlidir.

Bütün bunları anlamayan anlamadığı gibi ezberleyemeyen çocuklar,okuldan soğuyor,diğer tüm derslere ön yargılı oluyor.Hele evde velisi ilgisiz ve bilgisiz ise hepten yandık!!
Peki okumaya tamamen geçen çocuk ne yapıyor?

“Ali kalem aldı .”gibi basit bir cümlede tamamen seslere odaklandığı için a,al,al-i,ali ,k,ka,kal,kale,kalem,a,al,ald,aldı..diye okuduğu için okuduğunu anlamıyor ,uykular haram ouyor ,gençliğim bak talan oluyor:)

Bu sistemde ise ilk önce sesli harflerimizi 15 dakika gibi kısa sürede veriyoruz.Daha sonra heceleri hiç parçalamadan sırasıyla ba,sa,ra,ma.. olarak kavratıyor anlamlı kelimelere emir kipleriyle cümlelere ulaşıyor ve hiç zorlanmadan diktelerini yaptırıyoruz.Dikteleri yaptırırken ilk başta öğrettiğimiz sesleri yani heceleri daha sonra iki heceli kelimeleri daha sonra üç heceli kelimeleri veriyoruz.Çocuk bu süreçte her sesin yanına bir sesli harfin gelmesi gerektiğinin farkına varıyor ,okumaya geçtiğinde dikteleri eksiksiz oluyor böylece.Çalışkan çocuklar youtube kanalımızdaki videolarımızda da görebileceğiniz gibi her ders 15 dakika gibi kısa sürede ve daha kalıcı, öğretmeni ve öğrenciyi hiç yormadan,zorlamadan gerçekleşiyor.Zaten en güzel yanı da bu değil mi ? Ama bu süreçte hiç bir zaman diğer heceleri ezberletmeye çalışmıyoruz.Örneğin ba sesini verirken be,bu,bo…gibi heceleri ezberletirsek sistem sekteye uğrayacak ve öğrencimizin zihni karışacak yine okumaya yazmaya geçememekle sonuçlanacak.Lütfen videolarda ki gibi sırasıyla derslerimizi gerçekleştiriniz.Göreceksiniz 25 . dersin sonunda bütün çocuklarımız hiç zorlanmadan akıcı bir okumaya geçecekler.

Basara Yönteminin Kitaplarına ulaşmak için Burayı tıklayınız.

Sayın öğretmenim ;biliyorum ki bu satırları okuyorsanız içinizde bir kaygı var.Bu kaygı ülkemizi en yükseklere çıkaracak olan kaygının ta kendisidir.İyi ki varsınız.Saygılar . . .

Mehmet Keskin/Sınıf Öğretmeni

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 22 Ocak 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Call Now ButtonBize Ulaşın